| Function | 5/2 |
| Connection Port Thread | G 1/8 |
| Actuation Type | Solenoid/Spring |
| Manufacturer Series | MDS |
| Mounting Style | Free standing |
| Solenoid Voltage | 24V dc |
| Solenoid Fitted | Yes |
| Number of Ports | 5/2 |
| Maximum Flow Rate | 450L/min |
| Solenoid Power Consumption | 1W |
| Minimum Operating Pressure | 2bar |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Thread Size | 1/8in |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum Operating Pressure | 10bar |
| Thread Standard | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.