| Function | 3/2 |
| Connection Port Thread | G 1/4 |
| Actuation Type | Spring/Solenoid |
| Manufacturer Series | VT317 |
| Mounting Style | Stand-Alone |
| Solenoid Voltage | 240V ac |
| Solenoid Fitted | Yes |
| Number of Ports | 3/2 |
| Body Material | Die Cast Aluminium |
| Maximum Flow Rate | 687.05NL/min |
| Solenoid Power Consumption | 19VA |
| Minimum Operating Pressure | 0MPa |
| Thread Size | 1/4in |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum Operating Pressure | 0.9 MPa |
| Thread Standard | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.