| Maximum Operating Pressure | 50bar |
| Pressure Type | Positive Pressure |
| Connection | G 1/4 |
| Suitable Media | Oil |
| Voltage Rating | 250V ac/dc |
| Connection Thread Size | 1/4 in |
| Manufacturer Series | HED8 |
| Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| IP Rating | IP65 |
| Pressure Setting Range | 5 → 50bar |
| LED Indicator | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.