| Maximum Operating Pressure | 16 bar |
| Minimum Operating Pressure | 0bar |
| Pressure Type | Relative Pressure |
| Connection | G 1/4 |
| Suitable Media | Gas, Liquid |
| Type | Pressure Transmitter |
| Connection Thread Size | 1/4 in |
| Manufacturer Series | SPTW |
| Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| IP Rating | IP67 |
| Thread Gender | Female, Male |
| Output Range | 8 to 30 V |
| Output Type | Analogue Output |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.