| Maximum Operating Pressure | 70 bar |
| Minimum Operating Pressure | 5bar |
| Pressure Type | Positive Pressure, Vacuum |
| Connection | G 1/4 |
| Suitable Media | Fluid |
| Connection Thread Size | 1/4 in |
| Manufacturer Series | 18D |
| Contact Operation | Normally Closed, Normally Open |
| Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| IP Rating | IP65 |
| Thread Gender | Female |
| Minimum Pressure Setting | 5bar |
| Maximum Pressure Setting | 70bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.