| Maximum Operating Pressure | 2 bar |
| Minimum Operating Pressure | 0.2bar |
| Pressure Type | Electro-Mechanical |
| Connection | Flange |
| Suitable Media | Gas, Liquid, Neutral, Non Combustible |
| Type | Pneumatic Pressure Switch |
| Manufacturer Series | 18D |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| IP Rating | IP65, IP67 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.