| Maximum Operating Pressure | 600 bar |
| Minimum Operating Pressure | 0bar |
| Pressure Type | Positive Pressure |
| Connection | G 1/4 |
| Voltage Rating | 1.5V dc |
| Connection Thread Size | 1/4 in |
| Manufacturer Series | SCPSD |
| Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| IP Rating | IP65, IP67 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.