| Maximum Operating Pressure | 30 bar |
| Minimum Operating Pressure | 1bar |
| Pressure Type | Electro-Mechanical |
| Connection | M12 x 1 |
| Suitable Media | Gas, Liquid, Non Combustible, Pneumatic |
| Voltage Rating | 30V |
| Connection Thread Size | M12 x 1 |
| Connection Thread Standard | NPT |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| IP Rating | IP67 |
| Pressure Setting Range | 1 to 30bar |
| Minimum Pressure Setting | 1bar |
| Maximum Pressure Setting | 30bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.