| Maximum Operating Pressure | 0.7 MPa |
| Minimum Operating Pressure | 0.1MPa |
| Pressure Type | Positive Pressure |
| Connection | 1/4 in Thread |
| Suitable Media | Air |
| Type | Pneumatic Pressure Switch |
| Voltage Rating | 5V dc |
| Connection Thread Size | 1/4 in |
| Manufacturer Series | IS3000 |
| Connection Thread Standard | Rc |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Pressure Setting Range | Maximum of 0.8MPa |
| Maximum Pressure Setting | 0.8MPa |
| LED Indicator | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.