| Maximum Operating Pressure | 8 bar |
| Pressure Type | Positive Pressure |
| Connection | Rc 1/4 |
| Suitable Media | Air, Gas |
| Voltage Rating | 125 V ac, 125 V dc, 250 V ac, 30V dc |
| Connection Thread Size | 1/4 in |
| Manufacturer Series | IS3000 |
| Contact Operation | Normally Closed, Normally Open |
| Connection Thread Standard | Rc |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.