| Maximum Operating Pressure | 0.7 MPa |
| Pressure Type | Positive Pressure |
| Connection | Rc 1/8 |
| Suitable Media | Air, Gas |
| Type | Reed |
| Voltage Rating | 24 V, 48 V, 100V |
| Connection Thread Size | 1/8 in |
| Manufacturer Series | IS10 |
| Contact Operation | Normally Open |
| Connection Thread Standard | Rc |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| IP Rating | IP40 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.