| Maximum Operating Pressure | 1.5 bar |
| Minimum Operating Pressure | 0.3bar |
| Pressure Type | Positive Pressure |
| Connection | G 1/4 |
| Suitable Media | Air, Fluid, Oil |
| Voltage Rating | 250V |
| Connection Thread Size | 1/4 in |
| Manufacturer Series | 024 |
| Contact Operation | Normally Closed, Normally Open |
| Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| IP Rating | IP67 |
| Output Type | SPDT Changeover Contact |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.