| Connection | DIN 43650A 4-Pin Male Connector |
| Suitable Media | Air, Oil |
| Voltage Rating | 240 V ac, 250V dc |
| Connection Thread Standard | G |
| Minimum Operating Temperature | -13°C |
| Maximum Operating Temperature | +158°C |
| IP Rating | IP65, IP66 |
| Pressure Setting Range | 0 → 300bar |
| Minimum Pressure Setting | 0bar |
| Maximum Pressure Setting | 300bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.