| Maximum Operating Pressure | 0 to 1bar |
| Connection | M12 3-Pin Connector |
| Suitable Media | Air, Corrosive Fluid, Oil, Water |
| Voltage Rating | 24V |
| Connection Thread Size | M12 |
| Manufacturer Series | OsiSense XM XMLG |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| IP Rating | IP66, IP67 |
| Output Type | Analog |
| Pressure Setting Range | 0 → 1bar |
| Maximum Pressure Setting | 2.7bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.