| Product Group | Impact Wrenches |
| Socket Size | 3/8 \"(9.5 mm) |
| Nut Capacity | 13 mm. |
| Torque Power | 18.3 kg.m (183 Nm) |
| Net Weight | 0.95 kg. |
| Length | 135 mm. |
| Air Consumption | 0.20 m³ / min |
| Air Inlet | 1/4 \" |
| Hose Size | 6.5 mm. |
| Air Pressure | 90 psi (6.3 kg./cm²) |
| Noise Level | 88 dBA |
| Shock Level | 4.5 m / S². Mechanism Structure |
<p> <strong> Uses: </strong></p> <p> It is used in small-scale engine / automotive repairs and similar repairs. </p> <p> <span class = \"prdctDetails_details\"> <br / > - Medium and Medium Heavy Duty <br /> - Fast Air Connection </span> </p> <br \> Package Content: Package Quantity: 20 Pieces
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.