| Air Inlet (BSP) | G 1/4in |
| Air Inlet BSP | G 1/4in |
| Working Pressure | 6bar |
| Output Pressure | 8bar |
| Type | Air Blow Gun with Hose Kit |
| Nozzle Type | Straight Nozzle |
| Model Number | HELICOL 7 |
| Nozzle Material | Steel |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.