| Product Group | Wood Cutting Chainsaw Gasoline |
| Chain | 91/23 teeth |
| Weight | 3.3 kg |
| Engine Type | 2-Stroke. Gasoline |
| Piston Diameter | 38mm |
| Engine Power | 34 cc / 1.4 Kw /1.9 Hp |
| Ignition Type | Electronic Ignition |
| Purpose of Use | Tree pruning saw |
| Gasoline Tank Capacity | 0.28 lt |
| Guide (bar) Length | 30 cm |
| Oil Tank Capacity (liter) | 0.22 lt |
| Brake | Manual and Kickback |
| Lubrication | Semi-Automatic |
| Mixing Ratio | 50 |
| Number of Segments | One |
| Carburetor Type | Diaphragm |
| Minimum Speed | 3000 rpm |
| Maximum Speed | 11.500 rpm |
<div style = \"font-family: Arial, Verdana, sans-serif; font-size: 12px; color: rgb (34, 34, 34); background-color: rgb (255, 255, 255);\"> In gasoline Benefits of using Dolmar 2-stroke engine oil; <br /> <strong style = \"margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right : 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px; border-left-width: 0px; border-style : initial; border-color: initial; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; \"> Thanks to its high performance additives, it protects the motor parts against soot during use. <br /> Thanks to its excellent lubrication feature, the pistons protects against friction. <br /> Provides protection against clogging in the exhaust system. <br /> Reduces premature ignition and catalyst deterioration </strong> </div> <br \> Package Contents:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.