| Product Group | Wood Cutting Chainsaw Gasoline |
| Chain | .325 / 36 teeth |
| Weight | 5.5 kg |
| Engine Type | 2-Stroke. Gasoline |
| Engine Power | 45.6 cc. 2.2 Kw.3 Hp |
| Mixing Ratio | 50 |
| Gasoline Tank Capacity | 0.47 lt |
| Guide (bar) Length | 50 cm |
| Fuel Tank Capacity | 0.27 lt |
| Lubrication | Semi-Automatic |
| Piston Diameter | 43mm |
| Number of Segments | One |
| Ignition Type | Electronic Ignition |
| Carburetor Type | Diaphragm |
| Purpose of Use | Professional |
| Minimum Speed | 2.500 rpm |
| Maximum Speed | 13.500 rpm |
<div id = \"cke_pastebin\"> <b> Benefits of using Dolmar 2-stroke engine oil in gasoline; <br /> <strong style = \"margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left : 0px; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; border-top-width: 0px; border-right-width: 0px; border-bottom-width: 0px ; border-left-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; outline-width: 0px; outline-style: initial; outline-color: initial; \"> Thanks to high performance additives, the engine parts dry during use. <br /> Protects the pistons against friction thanks to its excellent lubricating feature. <br /> Provides protection against clogging in the exhaust system <br /> Reduces premature ignition and catalyst deterioration </strong> </b> </div> <br \> Package Included:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.