| Product Group | Wood Cutting Chainsaw Gasoline |
| Chain | 3/8 42 teeth |
| Weight | 6.3 kg |
| Engine Type | 2-Stroke. Gasoline |
| Engine Power | 90cc 4.9 kw 6.7hp |
| Purpose of Use | Professional |
| Guide (bar) Length | 60 cm |
| Gasoline Tank Capacity | 0.75 lt |
| Oil Tank Capacity (liter) | 0.42lt |
| Brake | Manual and Kickback |
| Lubrication | Semi-Automatic |
| Piston Diameter | 52mm |
| Mixing Ratio | 50 |
| Number of Rings | two |
| Ignition Type | Electronic Ignition |
| Carburetor Type | Diaphragm |
| Minimum Speed | 2.500 rpm |
| Maximum Speed | 13.500 rpm |
<div style = \"background-color: rgb (255,255,255); font-family: arial, verdana, sans-serif; color: rgb (34,34,34); font-size: 12px\"> Dolmar 2-stroke engine oil in gasoline Benefits of using; <br /> <strong> Protects the engine parts against soot during use thanks to its high performance additives. <br /> It protects the pistons against friction thanks to its excellent lubrication feature. <br /> Provides protection against clogging in the exhaust system <br /> Early reduces ignition and catalyst deterioration </strong> <br /> </div> <br \> Package Contents: Guide, 40 teeth chain, sheath, spark plug wrench
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.