| Width | 26.6mm |
| Height | 39.2mm |
| Depth | 10mm |
| Weight | 0.55 kg |
| Cycle Rate | 10000-33000 rpm |
| RPM Adjustment | Variable |
| Sound Pressure | 77.4dB(A) |
| Power | 130 Watts |
| Voltage | 230 Volts |
Dremel 3000 Handheld + 25 Piece Set, use Dremel multitool accessories for decorative projects such as container engraving, jewelery making, furniture customization, as well as woodworking. Soften ... Read More<br>
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.