| Product Group | Bench Top Lathes |
| Motor Power | 600 W. 230V |
| Diameter Over Counter | 210mm |
| Counter Width | 100mm |
| Distance Between Centers | 400mm |
| Speed | 50-2500dev / min |
| Level | 2 / With Variator |
| Spindle Cone | MK2 |
| Spindle Diameter | 21mm |
| Transverse Support Movement | 55mm |
| Cross Support Movement | 75mm |
| Traveling Center Cone | MK2mm |
| Traveling Center Movement | 65mm |
| Linear Feed | 0.1-0.2mm / rev |
| Metric Pitch Ratio | 0.25-3 mm / rev |
| Inch Pitch Ratio | 10-44 |
| Pen Holder Size | 10mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 820x480x360 mm |
| Weight | 90 kg |
<p> Hardened and ground slides </p> <p> Powerful and precise spindle </p> <p> Right / Left rotation movement </p> <p> Automatic feed car </p> <p> Tapping </p> <p> Emergency stop button </p> <p> Back protection sheet </p> <p> Swarf chamber </p> <p> CE norms </p> <p> </p> <br \> Package Contents: 3-leg chuck Ø100 mm <br /> Fixed tailstock <br /> Rotating center <br /> Threading gears <br /> Rear protection plate <br /> Chip hopper <br /> Tool < br /> <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.