| Product Group | Bench Top Lathes |
| Motor Power | 1.5 kW. 230V |
| Diameter Over Counter | 280mm |
| Counter Width | 180mm |
| Distance Between Centers | 700mm |
| Speed | 50-2500dev / min |
| Level | With Variator |
| Spindle Cone | MK4 |
| Spindle Diameter | 26mm |
| Transverse Support Movement | 60mm |
| Cross Support Movement | 160mm |
| Traveling Center Cone | MK2mm |
| Traveling Center Movement | 85mm |
| Linear Feed | 0.07-0.4mm / rev |
| Metric Pitch Ratio | 0.2-3.5 mm |
| Inch Pitch Ratio | 8-56 |
| Pen Holder Size | 16mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1370x640x535 mm |
| Weight | 200 kg |
<p> Hardened and ground slides </p> <p> Powerful and precise spindle </p> <p> Right / Left rotation movement </p> <p> Automatic feed car </p> <p> Tapping </p> <p> Emergency stop button </p> <p> Back protection sheet </p> <p> Swarf chamber </p> <p> CE norms </p> <br \> Package Content: 3-foot mirror Ø125 mm <br /> Fixed center <br /> Rotating center <br /> threading gears <br /> Rear protection plate <br /> Chip chamber <br /> Tool <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.