| Product Group | Universal Lathes |
| Motor Power | 1.5KW |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Diameter Over Counter | 360mm |
| Diameter Over Bridge | 502mm |
| Car Diameter | 223mm |
| Counter Width | 187mm |
| Distance Between Centers | 1000mm |
| Speed | 70-2000dev / min |
| Level | 8 |
| Spindle Cone | MK6 |
| Spindle Tip | D2-5 |
| Spindle Diameter | 52mm |
| Transverse Support Movement | 130mm |
| Cross Support Movement | 160mm |
| Traveling Center Cone | MK3mm |
| Traveling Center Movement | 120mm |
| Linear Feed | 0.052-1.392 mm / rev |
| Transverse Feeding | 0.014-0.380 mm / rev |
| Metric Pitch Ratio | 0.4-7 mm |
| Inch Pitch Ratio | 4-56 mm |
| Pen Holder Size | 16x16mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1930x725x1350mm |
| Net Weight | 610Kg |
<p> 52 mm spindle <br /> in accordance with CE norms <br /> Emergency stop button <br /> Hardened and ground bearings <br /> Tapping feature <br /> Siemens electrical system <br /> Cooling system and foot brake <br /> Mirror and pen holder visor <br /> Siemens electrical system </p> <br \> Package Content: 3-legged mirror Ø 200 mm <br /> 4-legged mirror Ø 200 mm <br /> Flat mirror 250 mm <br /> Fixed bearing <br /> Floating bearing <br /> MK3 rotating center <br /> MK3 fixed center <br /> Redix sleeve MK5 / MK3 <br /> Dental clock <br /> 4-way pen holder <br /> Halogen lamp <br /> Replacement gears <br /> Foot brake <br /> Cooling system <br /> Tool
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.