| Product Group | Milling Machines |
| Engine Power | 2.2KW |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Cooling Pump Power | 40 W |
| Table Dimensions | 1120x260mm |
| X Axis Movement | 600mm |
| Y Axis Movement | 270mm |
| Z Axis Movement | 380mm |
| Spindle Connection | ISO 40 |
| Speed | 45-1660dev / min |
| Level | 11 |
| Pinol Diameter | 87mm |
| Head Rotation Angle | ± 360 ° |
| Distance Between Spindle-Table | 90-520mm |
| Table Feeding | 18-310 mm / min (9 steps) |
| Table Feeding Motor | XY |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1850x2500x2300mm |
| Net Weight | 1350Kg |
<p> XY axis electric motor-automatic <br /> Z-axis rapid motor-automatic <br /> 3-axis digital coordinate reader <br /> Height adjustable safety switch guard <br /> Control panel <br /> Automatic lubrication < br /> Cooling system <br /> Lighting <br /> Chip chamber <br /> Compliant with CE norms </p> <br \> Package Content: Mold clamping set <br /> Vise <br /> 11 pieces ISO 40 collet set <br /> tools
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.