| Product Group | Bench Top Drill Milling |
| Motor Power | 600W. 230V |
| Drilling Capacity | 16mm |
| End Milling Capacity | 16 mm |
| Surface Milling Capacity | 50 mm |
| Table Size | 400x120mm |
| X Axis Movement | 220mm |
| Y Axis Movement | 160mm |
| Z Axis Movement | 210mm |
| T Slot Dimensions | 3x10 mm |
| Spindle Cone | MK2 |
| Spindle Speed | 50-2250 rev / min |
| Level | 2 / With Variator |
| Pinol Movement | 50mm |
| Head Rotation Angle | ± 45 ° |
| Distance Between Shaft-Column | 175mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 500x465x791 mm |
| Net Weight | 70Kg |
<p> <strong> Vario (stepless) speed setting <br /> </strong></p> <p> Right / Left rotation feature </p> <p> Height adjustable. </p> <p> ± Head angle up to 45 ° </p> <p> CE norms </p> <br \> Package Content: MK2 / M10 morse hive <br /> visor with tool safety switch <br /> Digital depth gauge <br /> <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.