| Product Group | Bench Top Drill Milling |
| Motor Power | 750 W. 230V |
| Drilling Capacity | 16mm |
| End Milling Capacity | 20 mm |
| Face Milling Capacity | 63 mm |
| Table Size | 700x180mm |
| X Axis Travel | 480mm |
| Y Axis Movement | 175mm |
| Z Axis Movement | 270mm |
| T Slot Dimensions | 3x12 mm |
| Spindle Cone | MK2 |
| Spindle Speed | 50-2250 rev / min |
| Level | 2 / With Variator |
| Pinol Movement | 50mm |
| Head Rotation Angle | ± 45 ° |
| Distance Between Shaft-Column | 185mm |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 950x560x930 mm |
| Net Weight | 115Kg |
<p> Right / Left rotation feature </p> <p> Canopy with height adjustable safety switch </p> <p> Digital depth indicator </p> <p> Up to ± 45 ° head angle </p> <p> Compliant with CE norms </p> <br \> Package Content: MK2 / M10 morse hive <br /> Tool <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.