| Product Group | Milling Machines |
| Motor Power | Vertical |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Cooling Pump Power | 100 W |
| Table Dimensions | 1470x300mm |
| X Axis Travel | 1130mm |
| Y Axis Movement | 400mm |
| Z Axis Movement | 450mm |
| T Channel Dimensions | 3x16mm |
| Shaft Connection | Vertical |
| Speed | Vertical |
| Tier | Vertical |
| Pinol Diameter | 110mm |
| Pinol Movement | 140mm |
| Pinol Feeding | 0.04 - 0.08 - 0.15 mm / rev |
| Head Rotation Angle | ± 45 ° |
| Distance Between Spindle-Table | 95-545mm |
| Distance Between Shaft-Column | 190-690mm |
| Table Feeding Motor | X |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 1750x1620x2350mm |
| Net Weight | 2350Kg |
<p> X-axis gearbox-automatic <br /> Y-axis YASKAWA (Japanese) inverter motor-automatic <br /> Z-axis rapid motor-automatic <br /> X and Y-axis ball shaft <br /> Schneider electrical system < br /> Turcite-B coated strong square slide <br /> Lighting system <br /> Cooling system <br /> Chip reservoir <br /> Height adjustable visor in accordance with CE norms </p> <p> <strong> MADE IN TAIWAN <br /> <br /> </strong> </p> <br \> Package Contents: Equipment <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.