| Product Group | Precision lathe 150 |
| Working voltage | 220-240V |
| Revolution Speed | Stage 1 |
| Dimensions | 360 x 150 x 150 mm |
| Binding Diameter | 6x6 mm |
| Center Distance | 150 mm |
| Swing | 55 mm |
| Weight | 4.5 kg |
<p> <span style = \"font-family: tahoma, geneva, sans-serif;\"> Machine bed with one-piece die-cast aluminum slides. </span> </p> <p> <span style = \"font- family: tahoma, geneva, sans-serif; \"> Die-cast aluminum spindle chuck. It is suitable for even the smallest parts with its silent special DC motor, 2-stage belt drive system and additional electronic speed control to provide high motor power for larger workpieces and low speeds to obtain suitable cutting speeds. Main switch and restart protection with emergency stop function. One-piece 8.5mm internal diameter precision ball spindle. Compatible chuck for standard ER 11 type collets. <br /> </span></p> <p> <span style = \"font-family: tahoma, geneva, sans-serif;\"> Three-jaw chuck, self centered (inner jaws 1-20 mm, outer jaws 20-60mm). <br /> </span></p> <p> <span style = \"font-family: tahoma, geneva, sans-serif;\"> Die-cast aluminum lathe tailstock with spindle and movable center (MK 0 / short compatible). <br /> </span></p> <p> <span style = \"font-family: tahoma, geneva, sans- serif; \"> Support: It can be manually slid over the horizontal and can be tightened with a handle. Rotary pen holder for turning 6 x 6 mm steels. <br /> </span></p> <p> <span style = \"font-family: tahoma, geneva, sans-serif;\"> Top slide (60 mm , Z travel distance) and cross slide (40 mm, travel distance X). <br /> </span></p> <p> <span style = \"font-family: tahoma, geneva, sans-serif ; \"> The angle adjustment of the upper carriage allows for +/- 45 ° taper turning. </span> </p> <p> <span style =\" font-family: tahoma, geneva, sans-serif; \"> Zero adjustable scale handwheels with ring (1 split = 0.05mm, 1 turn = 1mm). <br /> </span> </p> <br \> Package Contents:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.