| Drill Type | Combi Drill |
| Voltage Rating | 18V |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 5Ah |
| Series | DCD |
| Chuck Size | 13mm |
| Chuck Type | Keyless |
| Number of Batteries | 2 |
| Max Speed | 2000rpm |
| Plug Type | Type C - Euro Plug |
| Model Number | DCD996P2 |
| Number of Gears | 3 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.