| Drill Type | Hammer Drill |
| Voltage Rating | 18V |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 6Ah |
| Series | DCD999 |
| Number of Batteries | 1 |
| Max Speed | 2000rpm |
| Weight | 1.6kg |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Drilling Capacity (Wood) | 55 mm |
| Drilling Capacity (Metal) | 15 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.