| Drill Type | Drill Driver |
| Voltage Rating | 18V |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Battery Type | XR Li-Ion |
| Battery Capacity | 5Ah |
| Series | XR |
| Chuck Size | 1.5 → 13mm |
| Chuck Type | Keyless |
| Number of Batteries | 1 |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Drilling Capacity (Wood) | 30 mm |
| Drilling Capacity (Metal) | 13 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.