| Saw Type | Mitre Saw |
| Corded/Cordless | Corded |
| Arbor Diameter | 30mm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Blade Diameter | 216mm |
| Cutting Depth | 270 mm |
| Maximum Speed | 5500rpm |
| Model Number | GCM800SJ |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Voltage Rating | 240V |
| Series | GCM |
| Weight | 13.5kg |
| Length | 780mm |
| Height | 630mm |
| Depth | 460mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.