| Product Group | Semi Automatic Circular Saw |
| Engine Power | 1.3 / 1.8KW |
| Operation Type | With Gearbox |
| Cutting Angle | 0 ° -45 ° |
| Cutting Angle Adjustment | From the center |
| Head Landing Speed ??Adjustment / Feeding | Manual |
| Saw Blade Dimensions | 315x32mm |
| Cutting Capacity 0 ° | Round |
| Cutting Capacity at 45 ° | Round |
| Speed | 45 / 90dev / min |
| Cooling Pump Power | 90 W |
| Cooling Tank Capacity | 25 Liter |
| Machine Dimensions (LxWxH) | 740 / 1000x1050x1380 / 1710mm |
| Net Weight | 230Kg |
<p> Possibility to select speed according to material properties thanks to double speed motor <br /> High precision and high efficiency cutting thanks to double clamps <br /> 25 liters of cooling tank capacity <br /> Wet and burr-free cutting <br /> <strong> Siemens electrical system <br /> Domestic main engine and domestic cooling pump </strong> <br /> Protection circuit protecting the motor and pump <br /> Start / stop trigger on the lever operating at low voltage (24V) <br /> Support system that enables standard cuts to the desired size after the material is adjusted once <br /> Adjustable clamping jaw to tighten the piece from the closest possible distance to the saw <br /> Movable saw housing <br /> Precise angle cutting up to 45º in two directions < br /> <strong> MADE IN TURKEY </strong> </p> <p> <strong> <strong style = \"margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px;\"> <strong style = \"margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px;\"> Low-speed alternative (25/50 rpm) suitable for stainless steel section f; <span style = \"color: # f00;\"> DW315P </span> </strong> </strong> </strong> </p> <br \> Package Contents: Backing system <br /> saw blade on the machine is not available! It is recommended to use STARK brand saw.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.