| Product Group | Manual Band Saws |
| Motor Power | 1.1KW |
| Operation Type | With Gearbox |
| Voltage | 400V (Three Phase) |
| Cutting Angle | 0 ° -60 ° |
| Cutting Angle Adjustment | From the center |
| Head Landing Speed ??Adjustment / Feeding | Hydraulic |
| Saw Blade Dimensions | 27x0.9x2460mm |
| Cutting Capacity 0 ° | Round |
| Cutting Capacity at 45 ° | Round |
| Cutting Capacity 60 ° | Round |
| Speed | 36 / 72dev / min |
| Cooling Pump Power | 90 W |
| Cooling Tank Capacity | 7 Liter |
| Packing Dimensions | 1650x610x1092mm |
| Net Weight | 195Kg |
| Gross Weight | 227Kg |
<p> 2-stage reducer system <br /> Electron trigger on the arm start / stop feature <br /> Automatic shutdown of the saw after cutting <br /> Hydraulic descent speed adjustment <br /> IP54 protected safety switch <br /> Adjustable support arm <br /> Cooling system <br /> Hydromechanical strip tension <br /> High cutting precision <br /> Pulley cover with safety switch <br /> Quiet use <br /> High quality bi-metal strip supplied as standard saw </p> <br \> Package Contents: B-metal band saw blade <br /> Adjustable support arm <br /> <br />
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.