| Saw Type | Hand-Held Circular Saw |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Arbor Diameter | 16mm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Blade Diameter | 184mm |
| Cutting Depth | 58 mm |
| Model Number | DCS572 |
| Voltage Rating | 18V |
| Series | DCS572 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.