| Saw Type | Reciprocating Saw |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Maximum Speed | 2800rpm |
| Model Number | DCS312N-XJ |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Voltage Rating | 12V |
| Series | DCS312 |
| Battery Capacity | 2Ah |
| Battery Type | Li-ion |
| Stroke Length | 16mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.