| Saw Type | Hand-Held Circular Saw |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Arbor Diameter | 30mm |
| Blade Diameter | 190mm |
| Cutting Depth | 67 / 51 mm |
| Maximum Speed | 5500rpm |
| Model Number | DCS573NT-XJ |
| Voltage Rating | 18V |
| Series | DCS573 |
| Weight | 3.7kg |
| Battery Type | Body Only |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.