| Saw Type | Reciprocating Saw |
| Corded/Cordless | Cordless |
| Cutting Depth | 67 mm |
| Maximum Speed | 3000rpm |
| Model Number | DCS386T1-GB |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Voltage Rating | 18V |
| Series | XR |
| Weight | 3.5kg |
| Battery Capacity | 6Ah |
| Battery Type | Li-ion |
| Blade Length | 190 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.