| Saw Type | Circular Saw |
| Corded/Cordless | Corded |
| Arbor Diameter | 30mm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Blade Diameter | 210mm |
| Maximum Speed | 5200rpm |
| Model Number | 5008MG |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Voltage Rating | 240V |
| Weight | 5.1kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.