| Saw Type | Mitre Saw |
| Corded/Cordless | Corded |
| Arbor Diameter | 30mm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Blade Diameter | 260mm |
| Maximum Speed | 4600rpm |
| Model Number | LS1040 |
| Plug Type | BS 4343 |
| Voltage Rating | 110V |
| Weight | 11kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.