| Saw Type | Band Saw |
| Corded/Cordless | Corded |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Cutting Depth | 178 x 305 mm |
| Model Number | SIP 12 |
| Voltage Rating | 230V |
| Weight | 170kg |
| Blade Length | 2362 mm |
| Length | 1.25m |
| Height | 450mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.