| Electric Screwdriver Type | Electric Torque Screwdriver |
| Torque Range | 0.3 → 2.5Nm |
| Speed | 750rpm |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 240V |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Power Supply Included | No |
| Weight | 750g |
| Model Number | 280-CL-7000 |
| Chuck Type | 1/4" Hex |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.