| Electric Screwdriver Type | Electric Torque Screwdriver |
| Torque Range | 0.4 → 2.0Nm |
| Speed | 700 → 1000rpm |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 240V |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Plug Type | Type G - British 3-pin / Type C - EuroPlug |
| Model Number | 270-BS6500E |
| Chuck Type | 1/4" Hex |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.