| Grinder Type | Angle Grinder |
| Disc Size | 230mm |
| Speed | 6600rpm |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 110V |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Wattage | 2kW |
| Weight | 4.7kg |
| Plug Type | BS 4343 |
| Model Number | GA9020kd |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.