| Maximum Airflow | 500L/min |
| Heat Gun Part | Heat Gun |
| Wattage | 1.4kW |
| Corded/Cordless | Corded |
| Voltage Rating | 110V |
| Maximum Operating Temperature | 650°C |
| Plug Type | BS 4343 |
| Outlet Diameter | 34mm |
| Weight | 940g |
| Model Number | HG2320E |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.