| Voltage Rating | 18V |
| Drive Size | 1/2 in |
| Impact Rate | 3600bpm |
| Brushed/Brushless Motor | Brushless |
| Maximum Torque - Releasing | 609Nm |
| Maximum Torque - Fastening | 406Nm |
| Plug Type | Type G - British 3-pin |
| Model Number | DCF922 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.