| Sander Type | Orbital Sander |
| Orbit Size | 215mm |
| Pad Size | 215mm |
| Pad Grip Method | Sander |
| Corded/Cordless | Corded |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Power Input | 550W |
| Voltage Rating | 110V |
| Plug Type | UK |
| Model Number | GTR 55-225 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.