| Sander Type | Belt Sander |
| Pad Size | 20 x 815/40 x 815mm |
| Pad Grip Method | Sander |
| Corded/Cordless | Corded |
| Brushed/Brushless Motor | Brushed |
| Power Input | 1700W |
| Voltage Rating | 230V |
| Plug Type | Euro Plug |
| Model Number | SET RS 17-70 E |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.